Vrba Rokytnice-Slavičín
Menu Aktuality O nás Trénink Chov Prodej Fotogalerie Kontakty
Obrázek náhodný obrázek


TAMALIREGA * 3.5.1995

Tamali pochází z vynikající polské rodiny, která dala českému turfu mj. dobře známé koně jako Tankred,Treviso,Tantra,Tytus, Taro či Toast.


Krásná černá hnědka s četnými bílými odznaky, není sice vysoká, ale má pevnou kostru, velmi silnou záď a široký hrudník. Klisna byla již od hříběte vůdčí dominantní povahy, inteligentní a učenlivá, v tréninku snaživá a pracovitá. Byli jí dány velké fyzilogické předpoklady pro vrcholové dostihy, a také je ukázala. Bohužel po lehkém vítězství v JCK(L) se od ní štěstí odvrátilo . Projevilo se to jak v její dostihové kariéře (po kolizi ve Velké Červnové(L) ji začal zlobit mezikostní sval), tak zejména na kariéře v chovu.


Tato jinak odolná a tvrdá klisna se potýkala s měsíční slepotou, ale zejména ji zřejmě již od tří až do šesti let trápil nádor, naštěstí nezhoubný, na vaječníku. Což samozřejmě, hlavně v pěti letech, velmi ovlivnilo její výkony na dráze.


Tamali byla totiž ve třech, čtyřech i pěti letech připouštěna, ale vždy s negativním výsledkem a stále nebyla odhalena pravá příčina jejích potíží, které se velmi projevovali i na její psychice a výživné kondici. Problém byl vyřešen až po změně chovatele, a tím i veterináře, u něhož byla klisna připouštěna. Po úspěšné operaci a rekonvalescenci je klisna ve vynikající kondici.


Až ve svých osmi letech tak porodila prvního potomka, klisničku po Najoom, TAMÁLKU, ale ta se naneštěstí dostihového věku nedožila. Druhý potomek  je dcera zklamavšího Secret'n Classyho -  TESIOVA, kt. ale po otci zdědila slabší tělesnou konstituci a tak toho moc na dráze předvést nemohla.


Třetím potomkem Tamali je TESIOV(Mill Pond). Líbivý, silový hnědák, který díky třem vítězstvím ze čtyřech startů patřil ke špičce dvouletých sezóny 2007 a ve třech letech dokázal doběhnout blízko desátý v Českém Derby(Gd-3), jako nejlepší z "Čechů..


Následují dvě klisny. Dcera Laroche  - TANKRÉGA  se sice dokázala na rovině pravidelně umísťovat a i zvítězit na vytrvalecké distanci, ale stále zůstávala za očekáváním z tréninku a tak přešla do překážek. Zatímco "proutěnky" ještě nebyly to pravé, hned v prvním crossovém startu předvedla své rodinné vlohy v nejlepším světle a lehce zvítězila.


Do překážek už zamířila, a taktéž úspěšně, i v roce 2008 narozená TUARÉGA(Mill Pond). U té byl bohužel problém v jejím nepříliš vlídném charakteru, zděděném spíše po otci. Kobylka absolvovala jako tříletá tři starty na proutí, vždy získala dotaci a na konci sezóny 2011 patřila do první pětky tříletých proutěnkářů dle GH.


V r.2009 se jí narodil hnědáček po Varadar - TYGR ROKYTENSKÝ, který již čtvrtou sezónu pravidelně získává umístění na středních až vytrvaleckých tratích.


Připouštění Tiger Cafem se nevydařilo a v r. 2010 byl jejím patnerem Enjoy Plan(Pol). Otec výborných jak překážkových, tak rovinových koní. Z tohoto připouštění se narodil hnědák TEMERAF, který zdědil po matce jak vyjímečný potenciál a skokový talent, tak také ne příliš jednoduchou povahu.


V roce 2012 byla kobylka připuštěna vítězem německého Derby Next Desertem.


V roce 2013 se jí narodil hnědák TAMALIRÉG a byla připuštěna Darsalamem. Zůstala ale jalová a tak v roce 2014 putovala ke stejnému hřebci znovu.


V roce 2015 se jí narodila pěkná, velká hnědá kobylka, která doufáme bude další důstojnou zástupkyní rodiny. Dalším partnerem je Age of Jape.

Rodokmen

TAMALIREGA LINCOLN MASIS CITY(HUN)
MAMUŠKA(HUN)
LIKONI(GB) SICAMBRE(FR)
ROSA LA ROSE(FR)
TAMMY MYS FLYING STAR(DEN)
MYJAXA
TASZKA(POL) DAKOTA(IRE)
TERLICA(POL)

Dostihová kariéra

Ideální parketou Tamali by asi byly střední tratě, ale „zaběhnout“ i díky své rychlostní třídě dokázala na jakékoli distanci. Byla to  tempová, silová klisna.


Lehce zvítězila už při svém debutu ve dvou letech, a to i přesto, že v cílové rovince vybočila až k písku…Jejím druhým a též posledním startem v dvouleté kampani byla Cena Valašska(CH), kde po velmi špatném průběhu obsadila 5.místo.


Tříletou sezónu zahájila sedmým místem v „Deyláku“, ale klisna šla dostih pouze jako lepší trénink. V samotné Jarní ceně klisen pak zvítězila velmi lehce v dobrém čase o sedm délek a byla nazývána „šokem dostihového jara“... Ve Velké Červnové utrpěla při kolizi zranění mezikostního svalu, a ten ji pak trápil i v dalších startech, zejména pak v Českém Derby. „Temirkanovo Derby“ je stále jedno z nejrychlejších v jeho historii a Tamalirega zde vybojovala blízké sedmé místo, když porazila i německé hosty, jako 2. nejlepší zkoní českého chovu, když druhá klisna na startu (Sun Shine Clare) ani nestihla distanc…


V druhé části sezóny se na start postavila ještě dvakrát a shodně obsadila páté místo. Nejprve se tak stalo v klasickém Oaks a poté v říjnu při pardubickém mítinku v „jedničce“ na 1900 metrů.


Po neúspěšném připouštění zamířila v pěti letech znovu na dostihové ovály, ale její vystoupení byly hodně ovlivněny občasnou jankovitostí, jak v tréninku, tak při dostizích a s tím spojenou neochotou utíkat naplno… Když se ale objasnili pravé příčiny jejího chování, tak jsme se všichni včetně paní dr.Mezerové divili, že klisna byla vůbec schopna jakéhokoli výkonu….

ROK POČET STARTŮ VÍTĚZSTVÍ UMÍSTĚNÍ DOTACE GH
2000 5 0 1 7.000 71
1998 6 1 2 261.000 75,5
1997 2 1 1 26.000 62,5

Potomci

  1. Tamálka - NAJOOM(IRE) . . *2003
  2. Tesiova - SECRET´N CLASSY . . *2004
  3. TESIOV - MILL POND(FR) . . *2005
  4. TANKRÉGA - LAROCHE(GER) . . *2007
  5. Tuaréga - MILL POND(FR) . . *2008
  6. TYGR ROKYTENSKÝ - VARADAR . . *2009
  7. Temeraf - ENJOY PLAN(USA) . . *2011
  8. Tamalirég - NEXT DESERT(GER) 26. 04. 2013

TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA TAMALIREGA Chyba! Obsah nemůže být vypsán!Chyba! Obsah nemůže být vypsán!
< zpět | nahoru^ | mapa webu
© DZOLO 2006